Czy pies może jeść marchewkę?

Prezentujemy porady żywieniowe dla psa i kota.

Najważniejsze w żywieniu zwierząt domowych jest podawanie dobrej jakości, zbilansowanego pożywienia. Każdy rodzaj pokarmu tj. karma sucha, mokra, BARF lub inna dieta zalecona przez dietetyka dla zwierząt musi być odpowiednia do wieku, aktywności i problemów zdrowotnych danego psa lub kota.

Najodpowiedniejszym pokarmem jest mięso, podroby z dodatkiem warzyw i owoców wraz z odpowiednią suplementacją.

Należy pamiętać, że samodzielne podawanie tzw. jedzenia domowego może spowodować problemy zdrowotne u zwierzaka, z uwagi na możliwe braki odpowiednich substancji odżywczych zawartych w pokarmie. Szczególnie niebezpieczne jest to u szczeniąt, kociąt i psów dorastających, gdzie istotne znaczenie ma stosunek wapnia do fosforu, ważny przy budowie kośćca, stawów i ogólnego rozwoju młodego organizmu.

Najłatwiejszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest karma sucha. Wygodna w podaniu, można zabierać ją na wszystkie wyjazdy, nie psuje się tak szybko jak surowy pokarm, można poprosić o podanie sąsiada lub znajomego w czasie naszej nieobecności. Przy karmie suchej należy pamiętać aby zwierzę zawsze miało dostęp do świeżej wody. Karma sucha to żywność wysoko przetworzona, w procesie produkcji zachodzi wiele procesów chemicznych, w małej suchej kulce zawarta jest duża dawka kalorii. Jeśli możesz podać psu inny pokarm zrezygnuj z suchej karmy gdyż istnieje zdrowsza dieta.

Ile karmy suchej lub mokrej podawać? Dawki uśrednione podane są zawsze na opakowaniu danej karmy. Bierzemy pod uwagę wiek i masę psa – producent podaje zalecaną dawkę karmy w gramach na dzień. Trzeba wziąć pod uwagę, że są to wartości średnie. Jeśli Twój podopieczny ma dużo ruchu, więcej niż 2-3h dziennie lub uprawia psi sport musisz zwiększyć dawkę, w stosunku do tej podanej na opakowaniu. Natomiast jeśli jest wykastrowany, dzienną porcję karmy należy zmniejszyć o co najmniej 10% (przy założeniu że inne aktywności psa nie uległy zmianie). Tak wstępnie ustaloną dzienną dawkę dzieli się w przypadku psa dorosłego na 2 posiłki (zwykle od 1 do 3 na dzień), w przypadku szczeniaka na co najmniej 3 posiłki, a w przypadku kota zapewne stosujesz stały dostęp do pokarmu. W przypadku kotów jednorazowe pobranie pokarmu jest zazwyczaj niewielkie. Koty jedzą często, małymi porcjami.

Najlepszym, najzdrowszym a zarazem najdroższym sposobem karmienia jest BARF, dieta naturalna oparta na surowym (czasami gotowanym) mięsie, podrobach, warzywach i owocach, wraz z uzupełniającym suplementami. Stosujemy tutaj mięso jakości human grade czyli przeznaczone dla ludzi, stąd właśnie dość wysoki koszt zakupu składników. Nie zawiera żadnych konserwantów, sztucznych dodatków, zbóż i barwników. Podajemy taki rodzaj mięsa jaki jest najlepszy dla naszego pupila. Dobre żywienie pozwala zachować zdrowie do późnych lat. Jeśli masz psa seniora pomyśl o dobrej diecie aby poprawić jego kondycję i cieszyć się z wielu kolejnych lat razem.

Jeśli masz pytania odnośnie żywienia napisz na kontakt@marchewkowypies.org

Współpracujemy z dietetykami dla zwierząt. Jeśli potrzebujesz ustalenia diety dla swojego zwierzaka możemy w tym pomóc.

Otyłość u zwierząt.

Problem otyłości dotyka nie tylko ludzi ale i nasze zwierzęta domowe. Wprowadzane są różne programy terapeutyczne. Musimy pamiętać, że otyłość to problem złożony nie wynika zazwyczaj tylko z nadmiernego karmienia. Zwróćmy uwagę na całokształt: aktywność fizyczną, zdrowie, apetyt, problemy bahawioralne i stres (np. rozłąka z opiekunem).

Zalecana ilość pokarmu podana na etykiecie (karma sucha, karma mokra) stanowi tylko punkt wyjścia do ustalenia prawidłowej dziennej ilości. W tabeli podany jest zwykle wiek i masa. Masa ciała dotyczy docelowej masy dorosłego zwierzęcia czyli tyle ile powinien ważyć zdrowy osobnik  w wieku powyżej 24 m-cy. Do tej ilości dodajemy odpowiednio karmę w przypadku większej aktywności, treningów, psich sportów, pływania lub odejmujemy odpowiednią ilość w przypadku kastracji, problemów zdrowotnych, podawania przysmaków lub dużej ilości „smaczków”.

Pamiętajmy, że jedzenie treningowe (smaczki, trenerki) ma zawartość kalorii i musi być ujęte w codziennej puli ilości pokarmu podawanego psu lub kotu.

Jeśli macie wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z dietetykiem weterynaryjnym.