Aktywność z psem/kotem

Nasze ukochane psy i koty są zwierzętami które towarzyszą nam w wielu czynnościach życia codziennego.

Dla psa najwspanialszą aktywnością jest luźny spacer, dla kota zachowania łowcze – polowanko 🙂 Pies często też chętnie by zapolował, ale obecnie kiedy jest zadbany, najedzony nie powinniśmy pozwalać na takie niekulturalne zachowania w stosunku do zwierząt dziko żyjących jak sarny, jeże czy zające.

Nasza Fundacja popiera, promuje i zachęca do traktowania psów i kotów jak partnerów, przyjaciół z szacunkiem i poszanowaniem ich naturalnych zachowań. Zachęcamy do długich spacerów, bez smyczy z możliwością swobodnego węszenia, eksploracji terenu, poszukiwań i zdobywania skarbów. Pies swobodnie poruszający się uczy się bardzo szybko, nabywa doświadczeń, jest spokojny i zazwyczaj zrównoważony 😉 Musimy pamiętać o utrzymywaniu jego stanu emocjonalnego na niskim poziomie. Pies nakręcony, szalejący, szczekający będzie problematyczny w kontakcie z innymi ludźmi, psami i innymi obiektami socjalnymi. Znacznie lepiej te kontakty będą wyglądać przy spokojnym psie. Obserwacja otoczenia, zainteresowanie to normalne zachowania społeczne, natomiast gonienie rowerów, przechodniów i oszczekiwanie nie jest kulturalne.

Psa i kota możemy zabierać ze sobą praktycznie wszędzie z poszanowaniem jego prawa do odpoczynku, zaspokojenia głodu, snu i bezpieczeństwa. Aktywności takie jak spacer, wspólne wyjście do miasta, restauracji, na plażę lub do paczkomatu są najzwyklejszymi a zarazem cudownymi wspólnymi wyprawami, na których zarówno Opiekun jak i pies uczą się nowych doświadczeń.

Co z psimi sportami? Jesteśmy przeciw. Nasze psy nie są maszynami, robotami i odbieralnikami smaczków. To żywe, czujące istoty, które gdyby je zapytać nie odpowiedziałyby, że marzą za gonitwami po wybiegu na wystawie lub wyścigami, lub uprawianiem psiej jogi, lub łapaniem frisby prze 30minut. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy czy naszemu psu na pewno to się podoba? W mediach społecznościowych publikowaliśmy już teksty na temat zabawy. Co to jest zabawa? Musi być to aktywność którą pies/ kot wykonuje z własnej woli, która sprawa mu przyjemność i daje mu radość. Zabawa z drugim psem, tak to psia zabawa. Psie sporty to przyjemność dla opiekuna, nie dla psa, choć może się tak wydawać, że pies to lubi. Psy są takimi wspaniałymi istotami, że zrobią wiele dla swoich opiekunów, nawet jeśli jest to dla nich trudne, męczą się lub nie sprawia im to frajdy. Pomyślmy czasem co sprawiłoby Aresowi, Neronowi, Pikusiowi czy Luli przyjemność? Może to jest klucz do wspólnej nowej aktywności.